Historie ŽST

    14. prosince 1871 byla zprovozněna dráha císaře Františka Josefa z Vídně přes České Budějovice a Benešov do Prahy, kterábyla zpočátku jednokolejná. V Hostivaři byla tehdy zastávka na jednokolejné trati. Od roku 1872 zde byla povolena nakládka a vykládka zboží, nádraží však bylo zřízeno až v roce 1882. Staniční budova pochází z roku 1905 a je provedením shodná s nádražní budovou v Praze-Uhříněvsi. Dnes má tato trať číslo 221 a je součástí IV. tranzitního železničního koridoru. Na trati jezdí linky S9 a S41. Do budoucna se uvažuje o možném zvýšení dopravního významu nádraží, například o zastavování rychlíků a zlepšení návaznosti na městskou dopravu.

 

Plány do budoucna

    V zatím neznámé době hodlá SŽDC(Správa železniční dopravní cesty) započít projekt, schválený Evropskou komuisí -  rekonstrukci tratě v úseku Praha-Hostivař - Praha hl.n. Rekonstrukce je součástí projektu TEN-T(Transevropské dopravní sítě). Celkové schválené náklady na projekt sou zhruba 74 milionů korun z toho necelých 37 milionů bylo schváleno jako příspěvek od Evropské unie.

    V rámci stavby se předpokládá celková rekonstrukce železniční stanice Praha Hostivař. Je navržena nová konfigurace kolejiště pro umožnění umístění nových ostrovních nástupišť. V úseku Praha Hostivař – Praha Záběhlice je navržena územní rezerva pro budoucí eventuální zdvoukolejnění tratě směr Praha Malešice. Pro bezkolizijní přístup cestujících na nástupiště je ve střední části stanice navržen nový podchod, který je navržen pod celým kolejištěm až do ulice „U pekáren“.U podchodu je navržen nový prostor pro odbavení cestujících, který vyvolá přeložku místní komunikace ulice „U Hostivařského nádraží“. Pro přístup do nového podchodu budou vytvořeny nové pěší vazby od stávajících zastávek MHD. Tyto pěší vazby jsou navrženy i s vazbou na budoucí eventuální polohu stanice metra. Stávající lávka na pražském zhlaví bude nahrazena novým podchodem.  

Předpokládaný termín realizace stavby je v letech 2012 – 2016, dosud však žádná realizace nenastala. 

 

Použité zdroje: www.google.cz, www.szdc.cz